Author: admin

  • “1924” de Ziua Mondială a Teatrului

    “1924” de Ziua Mondială a Teatrului

    “1924” de Ziua Mondială a Teatrului

    Lectura piesei “1924” de Ziua Mondială a Teatrului, la Cafeneaua Coloniale

    Pe 27 martie 2025 am organizat, la Câmpulung, lectura unei piese de teatru inspirată de decorul surprinzător al casei din strada Caragiale, numărul 22.

    Textul s-a născut în urma atelierelor de dramaturgie susținute anul trecut chiar în spațiul cafenelei Coloniale care, așa cum afirmă actorul Laurențiu Bănescu, a devenit personaj central al piesei:

    “Exact acum un an, am sărbătorit aici Ziua Mondială a Teatrului printr-un solo teatral care a strârnit curiozitatea despre procesul scrierii dramatice. Așa s-a născut ideea atelierelor și am pornit proiectul Laboratorul Narative.”

    Întâlnirile din cadrul laboratorului de la Câmpulung au ca scop crearea de materiale care pot fi reprezentate pe viu în fața unui public spectator, dar care pot și să devină film sau teatru radiofonic. Se pornește de la poveștile de viață, întâmplările sau subiectele preferate ale participanților și se explorează potențialul lor performativ, prin tehnicile scrierii dramatice și ale reprezentării scenice.

    “Din aprilie până în august 2024 am avut aproape douăzeci de întâlniri, cu probabil peste 40 de ore de atelier și dezbatere alături de patru participanți permanenți – Anca Chelcea, Ioana Nicoară, Radu Stănescu și Sergiu Negulici. Punctual au intervenit colegii mei din Asociația Narative, dramaturgul Peca Ștefan și artista video Cinty Ionescu.”

    Din exercițiile de imaginație și poveștile “disecate” în Laborator, Laurențiu Bănescu a dezvoltat textul “1924”, care a trecut prin faza de lectură și ajustări în ianuarie-martie și care a fost citit acum într-o versiune de lucru, provocând primele impresii din partea publicului.

    “Printre temele care se insinuează în text sunt memoria, pasiunea, regretul și vindecarea. Noi între oameni, și chiar între popoare, pare uneori că preferăm povestea iubirii neîmplinite. Deși am putea să trăim “fericiți până la adânci bătrâneți”, din diverse motive ajungem să deviem de la drumul cel bun. Și apoi ne dăm seama că timpul a expirat, că am luat decizii neinspirate, am fost ori prea superficiali, ori prea posesivi, dar cu consecințele respective tot noi vom trăi și nu altcineva.”

    Textul conține numeroase trimiteri la elemente de specific și istorie locală ale Câmpulungului și aluzii la evenimente istorice sau opere de ficțiune consacrate, așa cum este cea din titlu. În contextul în care omniprezentul ecran a ajuns să ne influențeze azi comportamentul și emoțiile, povestea piesei “1924” ne lasă cu invitația de a medita la efectele cursei tehnologice și ale spectacolului mediatic permanent cu care trăim.

    “Sunt convins că există aici multe povești care merită spuse și că sunt oameni talentați pentru asta în Câmpulung. Mi-ar plăcea să-i cunosc și să continui activitatea Laboratorului cu echipe noi în fiecare an. E încurajant că există interes și curiozitate, așa cum și cu CHAPEAU am fost plăcut surprinși anul trecut.”

    Programul cultural “Chapeau, Muscel!” a fost creat de Asociația Narative special pentru orașul Câmpulung, ca un carnaval creativ, adunând anul trecut peste cinci sute de câmpulungeni și vizitatori ai orașului la concerte, parada pălăriilor, ateliere, film, expoziție și spectacol de circ în aer liber.

    “Pentru mine CHAPEAU este un prilej de reconectare a comunității și de aceea mi-aș dori ca proiectul să se dezvolte ca efort comun al actorilor locali – persoane, firme, instituții și așa mai departe. Lansăm chiar un apel de susținere și încurajăm implicarea muscelenilor din orice domeniu, pentru că în jurul culturii și frumosului ne putem reîntâlni tot timpul.”

  • 2025: Narative pe drumuri

    2025: Narative pe drumuri

    2025: Narative pe drumuri

    Ne bucurăm să anunțăm că proiectul nostru „Narative și intersecții performative” a obținut finanțare prin AFCN – Sesiunea I/2025! Suntem entuziasmați că ne-am găsit chiar pe locul 1 la aria tematică Artele Spectacolului – Teatru!

    Proiectul “Narative și intersecții performative” își propune să creeze o platformă de cercetare, educație și dezvoltare creativă. Acesta include un spectacol participativ, dezvoltat în colaborare de dramaturgul de Peca Ștefan și artista multimedia Cinty Ionescu. “nouameapiesă? 2025” explorează limitele auctoriale și granițele dintre personal și politic, schimbându-se în timp real în funcție de interacțiunile cu publicul.

    Spectacolul va fi prezentat într-un turneu național în 11 teatre din România, urmat de discuții cu publicul, în primăvara anului acesta/

    Proiectul include și o serie de 4 masterclass-uri pentru studenți de la facultăți de teatru, precum și un atelier creativ destinat adolescenților dintr-o comunitate fără acces la cultură. Documentarea multimedia a turneului va sta la baza unui vlog serial, explorând tendințele narative și provocările teatrului românesc și diseminat prin partenerii media și rețelele sociale. Ulterior documentarea va sta la baza creării unei emisiuni în colaborare cu TVR

    Turneul se desfășoară la Teatrul Auăleu, Teatrul de Nord, Reactor de Creație și Experiment, 3g HUB, Teatrul pentru Copii și Tineri Gong, Teatrul Tineretului, Teatru FIX, Teatrul de Stat Constanța, Convivial Câmpulung, Centrul de Teatru Educațional Replika

    La acesta se adaugă și masterclass-ul adresat studenților din: UNATC București, UBB Cluj, UAT Târgu Mureș, UVT Timișoara, precum și adolescenților de la Centrul de Creativitate pentru Copii și Adolescenți Târgu Lăpuș.


    În imagine: dramaturgul Peca Ștefan și artista multimedia Cinty Ionescu, surprinși la muncă de Voicu Rădescu în turneul de la New York din 2011 cu Teatrul LUNI de la Green Hours. Anul acesta, ei vor colabora din nou într-un proiect care își propune să aducă perspective noi și să încurajeze dialogul pe scena teatrală din România.

  • Ne/Re-văzut

    Ne/Re-văzut

    Ne/Re-văzut

    NE/RE-VĂZUT este un proiect de artă new media în spații publice inițiat în 2024 de Asociația Narative și co-finanțat de Centrul de Proiecte Timișoara

    Echipa artistică interdisciplinară Ne/Re-văzutformată din Cinty Ionescu, Ioana Nicoară și Makunouchi Bento a realizat la Timișoara trei instalații digitale din sunet, imagine și animație în realitatea augmentată pentru a crea spații în care vizitatorul reactivează istorii personale și memoria colectivă a orașului. 

    Povestiri din patrimoniul cultural imaterial al Timișoarei sunt transpuse în lucrări de artă în spațiul public. 

    Ne/Re-văzut propune o explorare a memoriei colective prin intermediul unei serii de instalații multimedia care reinterpretează povești uitate, ascunse sau marginale din istoria Timișoarei și a regiunii Banatului. Cele trei fragmente audio selectate în cadrul proiectului funcționează ca “sonde afective” care readuc în atenția publicului momente, personaje și spații cu încărcătură istorică și simbolică.

    “Alegerea acestor povești s-a construit pe criteriul relevanței lor culturale și potențialului lor evocativ, mizând pe contrastul dintre documentar și mit, între istorie și legendă. Astfel, fiecare lucrare devine un instrument de reactivare a memoriei colective prin tehnologie, invitând publicul să participe la o formă de arheologie afectivă în care trecutul este reconectat cu prezentul prin artă digitală.” Cinty Ionescu, artistă multimedia, curatoare a fragmentelor de arhivă folosite în lucrările AR Ne/Re-văzut.

    Evenimentele NE/RE-VĂZUT

    Seria vernisajelor acestui proiect a debutat cu o instalație montată în Parcul Civic din Timișoara cu ocazia Celebrarea orașului, care evocă tradițiile locuitorilor din Uzdin – un sat românesc din Serbia. A continuat la Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran” din Timișoara, cu o instalație despre istoricul cantinei Universității Politehnica Timișoara, evocând rolul său de spațiu subversiv în cursul revoltelor anticomuniste ale studenților timișoreni din anul 1956. La Universitatea de Vest din Timișoara a fost prezentată o lucrare care recontextualizează povestea Anei Cumpănaș, o veritabilă femme fatale din Banat, care a contribuit la uciderea celui mai mare gangster din America, John Dillinger, în 1934, la Chicago. Instalațiile au mai fost expuse și la Scena – loc de întâlnire și în Grădina Triade a Fundației Triade din Timișoara.

    Vizualizează lucrările  NE/RE-VĂZUT

    1 – Descarcă aplicația Reniform (Google/iOS) pe propriul telefon/tabletă sau prin folosirea codului QR alăturat; 

    2 – Scanează ilustrațiile mai jos pe rând, cu propriul telefon/tabletă –  în versiune printată sau digitală, prin deschiderea imaginii pe un alt device decât cel folosit pentru scanare, cum ar fi propriul calculator. Recomandăm folosirea căștilor audio.

    Afișează imaginea pe alt ecran și folosește aplicația Reniform de pe telefon pentru experiența AR.

    Dulceața de cireșe

    Prima lucrare din seria Ne/Re-văzut este inspirată de un poem din Uzdin, un sat românesc din Banatul sârbesc. Acesta a fost scris de Trifu Șoșdean, care s-a apucat de scris și de pictat la pensie, pentru a celebra bătrânețea – pe care o vede frumoasă, așa cum vede și lumea.

    Poemul a fost cules pe parcursul unei documentări realizate la Uzdin de către Cinty Ionescu alături de Christine Cizmaș în cadrul proiectului Uzdinuz Alive  al asociației Prin Banat. Vizualul lucrării augmentate a fost și el puternic inspirat de procesul de documentare, mai exact de pictura naivă a locuitorilor acestui sat din provincia Voivodina. Lumea pictată de locuitorii din Uzdin conține fina lor privire asupra vieții și a naturii înconjurătoare, care include atât observații realiste cât și o stare de grație a fantasticului lor rural, bogat împodobit cu propria simbolistică, colorat și viu precum toate lucrurile ieșite din mâna sătenilor, mai ales a femeilor, creatoare de costume. 

    Locuitorii din Uzdin se adună în jurul picturii în cel mai firesc mod: socializează, își pictează simbolurile și momentele importante din viață. Arta își îndeplinește astfel rolul ei ancestral și cel mai important rol pe care îl poate avea: aduce oamenii împreună și le vorbește adevărul lor. Lucrarea 3D pe care am făcut-o omagiază arta naivă din Uzdin, o trece printr-o nouă interpretare și într-o nouă dimensiune și sper că va puncta importanța artei, în toate formele ei, în existența cotidiană a societăților, fie ele mari, urbane, sau mici, rurale.” – Ioana Nicoară, artistă vizuală, creatoarea ilustrațiilor și a animațiilor 3D  folosite în lucrările AR Ne/Re-văzut.

    Afișează imaginea pe alt ecran și folosește aplicația Reniform de pe telefon pentru experiența AR.

    1956. REVOLTA DE LA POLI

    Revolta începută la cantina studenților de la Universitatea Politehnica din Timișoara a rămas, vreme de decenii, îngropată în abisul secretizării comuniste. Noaptea de 30 octombrie a fost una de groază, trupe de Securitate și Miliție au inundat străzile, izolând zona de restul orașului, au fost razii și percheziții până în zori, în cursul cărora au fost arestați peste 800 de studenți. Liderii mișcării studențești au fost condamnați la o pedeapsă cumulată de 79 de ani de închisoare. 

    Fragmentul audio pe care a fost construită lucrarea reprezintă un fragment din interviul cu Ioan Ciolac (n.1935) realizat de Adrian Onică. Materialul cercetat face parte din fondul de colecții speciale al Bibliotecii Centrale Universitare „Eugen Todoran” din Timișoara și reprezintă o arhivă de 400 de interviuri cu povestiri de viață, coordonată de conf. dr. Smaranda Vultur.

    “Nimeni n-a vrut să răstoarne guvernul, totul voia să se rezume la o moţiune depusă la partid cu nişte solicitări din partea studenţilor. Când s-a redactat această moţiune, pe lângă conducătorii mișcării – care, ulterior, au fost toţi identificaţi, au fost închişi, exmatriculaţi -, au mai intrat în discuţie un amărât, unul Păuna Aurelian care a venit de prin Argeş când eu eram în clasa a unsprezecea. Are şi el o carte scrisă de când a fost închis. Era figurant pe la operă, vai de capul lui. A făcut şi el facultate de construcţii. A venit de prin Argeş de unde probabil a fugit că părinţii săi erau chiaburi. El şi cu (Ioan) Holender s-au găsit mari organizatori să ducă moţiunea asta la partid. Astea au fost motivele pentru care şi Holender a fost după aia exmatriculat. Eu i-am spus lui Holender: Tu ai avut o şansă că te-au exmatriculat, că rămâneai un prăpădit de inginer aici. Eu mă cunosc bine cu Holender, el era mare druker la CFR, eu la Poli şi ne mai fitileam reciproc. Atunci Holender, după exmatriculare a zis el: „hai să mă angajez la operă”. – Ioan Ciolac, martor al evenimentelor din 30 octombrie 1956

    Afișează imaginea pe alt ecran și folosește aplicația Reniform de pe telefon pentru experiența AR.

    FEMEIA ÎN ROȘU

    Poate că visul american a fost întotdeauna un simplu mit, un produs al imaginației colective, o simplă extravaganță pusă în scenă de Scott Fitzgerald pentru The Great Gatsby. Povestea Anei Cumpanaș din Comloșul Mare urmează îndeaproape acest scenariu, este un drum senzațional și senzaționalist, care a traversat Marea Criză, găsindu-și propria semnificație legendară. Desigur, e genul de destin cu aventuri față de care mulți păstrează, de regulă, rezerve. Are, însă, suficient suspans și mister încât să-i ademenească și pe cei mai exigenți teoreticieni să se apropie, fie și într-o manieră postmodernă, plină de parodii sau restaurații butaforice. 

    După o viață picarescă, în care a trecut prin aventuri în diverse pături sociale de pe două continente, Ana s-a întors ca să moară acasă, în Banatul natal. Probabil că a trăit multe în anii în care a fost patroană de bordel în Chicago, însă esența vieții ei, așa cum a rămas în memoria celorlalți, rămâne adunată în acea duminică legendară de 22 iulie 1934, când Ana, îmbrăcată într-o rochie roșie, facilitează uciderea faimosului bandit John Dillinger, la Chicago.

    Fragmentul folosit pentru instalația AR este dintr-un interviu cu Vioara Grofșoreanu  (n.1910, Chicago), o cunoștință a Anei Cumpănaș, este realizat de Smaranda Vultur și este parte a arhivei de istorie orală a Bibliotecii Centrale Universitare „Eugen Todoran” din Timișoara.

  • Lumi la intersecții

    Lumi la intersecții

    Lumi la intersecții

    Proiectul Lumi la intersecții, demarat în iulie 2024 de Asociația Narative, reprezintă o inițiativă amplă de valorificare a arhivei de istorie orală găzduite de Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran” din Timișoara. Acest proiect, inițiat și coordonat de Cinty Ionescu și co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național, îmbină cercetarea academică cu expresia artistică pentru a pune în valoare povestirile de viață ale locuitorilor din Banat.

    Contextul arhivei

    Arhiva, coordonată de conf. dr. Smaranda Vultur, cuprinde aproximativ 400 de interviuri realizate începând cu anii 1990 și până în 2020, care explorează teme precum deportările, cele două războaie mondiale, relațiile de familie, migrația și istoria locală. Selecția celor 50 de interviuri utilizate în proiect reflectă o diversitate de perspective asupra trecutului, îmbinând memoria cu imaginarul și viața trăită cu mărturia orală.

    Rezultatele proiectului

    Conținutul proiectului este accesibil prin intermediul website-ului www.lumilaintersectii.ro, care organizează interviurile, imaginile și documentele asociate într-o platformă digitală interactivă. Structura site-ului este rezultatul unei cercetări calitative realizate de o echipă interdisciplinară formată din conf. dr. Smaranda Vultur, lect. dr. Nicoleta Mușat, lect. dr. Roxana Rogobete, Maria Chiș și Maria Odobescu. Cercetarea a identificat teme recurente care reies din poveștile de viață, îmbogățind astfel narațiunea istorică regională cu dimensiuni umane profunde.

    Pornind de la imagini și documente din arhiva proiectului, artista vizuală Renée Renard a realizat o serie de lucrări care ilustrează website-ul și care a fost expusă timp de trei luni în Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Eugen Todoran” din Timișoara.

    Procesele de lucru, de la arhivă la crearea de conținut, au fost documentate de Maria Năstase și Cinty Ionescu și transpuse într-un film documentar.

    evenimentul de lansare

    Lansarea oficială a website-ului a avut loc pe 22 octombrie 2024, în cadrul unui eveniment public desfășurat la Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran” din Timișoara. Cu această ocazie, a fost inaugurată și expoziția „Lumi la intersecții. Destine din arhivă”, prezentând lucrări de artă realizate de Renée Renard, și a fost proiectat documentarul „Lumi la intersecții. Arhivare și proces”, creat de Maria Năstase și Cinty Ionescu.

    Proiectul este realizat cu sprijinul:  Asociației Foștilor Deportați în Bărăgan, Fundației Politehnica Timișoara și Centrului Cultural German.

    ateliere și artist talk

    Proiectul a inclus o serie de ateliere adresate studenților și publicului larg. Acestea au abordat teme precum istoria orală, utilizarea patrimoniului cultural, educația interculturală, etica cercetării de teren. Atelierele au fost susținute de specialiști precum prof. univ. dr. Adriana Babeți, prof. univ. dr. Vasile Docea, prof. univ. dr. Alin Gavreliuc, lect. dr. Ștefana Ciortea, jurnalista Melania Cincea, conf. dr. Smaranda Vultur,  dr. Corina Răceanu, lect. dr. Roxana Rogobete. De asemenea, artistele implicate în proiect, Cinty Ionescu, Maria Năstase și Renée Renard au participat la un Artist Talk pe tema lucrului cu arhiva în practica artistică și în crearea produselor culturale.

    Integrarea artei new media

    Proiectul a intersectat istoria orală cu arta new media prin intermediul unui alt proiect Narative: „Ne/Re-văzut”, o inițiativă care utilizează realitatea augmentată pentru a aduce în prim-plan poveștile de viață din arhivă. Două povestiri din arhivă au fost transpuse în lucrări AR care combină animație 3D și sunet.

    IMPACTUL PROIECTULUI

    Lumi la intersecții este mai mult decât o arhivă digitală; este o invitație la descoperirea memoriei colective și a poveștilor personale care modelează identitatea unei regiuni. Prin explorarea decalajelor temporale și generaționale, proiectul creează un dialog viu între trecut și prezent, oferind noi perspective asupra istoriei și culturii Banatului.

    Echipa proiectului

    Direcție artistică & project management: Cinty Ionescu

    Coordonare arhivă: Smaranda Vultur

    Echipa de cercetare: Nicoleta Mușat, Roxana Rogobete, Maria Conțiu, Maria Odobescu, Ioana Duță

    Echipa artistică: Cinty Ionescu, Maria Năstase, Renee Renard, Sorin Păun.

    Web development: Denis Harda, Mihai Moldoveanu, Ioana Șarba

    PARTENERII PROIECTULUI

    Partener principal al proiectului: Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran”

    Sponsori: Asociația Foștilor Deportați în Bărăgan, Fundația Politehnica Timișoara și Centrul Cultural German din Timișoara.

    Partenerii proiectului: Facultatea de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării a Universității de Vest Timișoara, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest Timișoara, Institutul Intercultural Timișoara.

    Parteneri media: Radio România Timișoara, Banater Zeitung, Putereacincea, Revista Zeppelin, Scena 9 , IQads, Cărturești

    Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziția Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

  • Începem două noi proiecte: Lumi la intersecții și Ne/Re-văzut

    Începem două noi proiecte: Lumi la intersecții și Ne/Re-văzut

    Începem două noi proiecte: Lumi la intersecții și Ne/Re-văzut

    Cinty Ionescu va coordona „Lumi la intersecții”, un proiect de cercetare a patrimoniului cultural imaterial și „Ne/Re-văzut” un proiect de artă multimedia.

    „Lumi la intersecții” a obținut finanțare AFCN pentru a valorifica arhiva de istorie orală coordonată de Smaranda Vultur, cercetătoare și expertă în istorie orală, și găzduită de Biblioteca Centrală Universitară “Eugen Todoran” din Timișoara, pornind de la o selecție de 50 de interviuri de tip „povestea vieții” realizate în zona Banatului din 1990 până în zilele noastre și însoțite de imagini și documente ale intervievaților.

    “Ne/Re-văzut” este un proiect cultural de artă new media realizat cu sprijinul Municipiului Timișoara prin Centrul de Proiecte. Acesta devoalează publicului diverse istorii ascunse în spații publice pentru a crea o legătură emoțională între locuitori și spațiile de tranziție. Prin utilizarea tehnologiei multimedia augmentate vom scoate la iveală ne-văzutul.

    Revenim în scurt timp cu și mai multe detalii despre fiecare proiect în parte.

     Foto: Centrul de Proiecte Timișoara | Adrian Anghel

  • CE ESTE “LABORATORUL NARATIVE” 

    CE ESTE “LABORATORUL NARATIVE” 

    CE ESTE “LABORATORUL NARATIVE” 

    Întâlnirile din cadrul “Laboratorului” nostru de la Câmpulung au ca scop crearea de materiale care pot fi reprezentate pe viu în fața unui public spectator, având la bază teme relevante în contemporaneitate.

    Ca mod de funcționare, propunem sesiuni de creație (calupuri de întâlniri de-a lungul a două luni) la care pot participa persoanele interesate să exploreze – prin intermediul scrierii dramatice și al artelor scenice – acele subiecte care le preocupă. 

    După cele două luni în care se dezvoltă secvențele propuse de participanți, se pregătește prezentarea lor în fața publicului. Are loc, așadar, cel puțin un spectacol-lectură (dacă nu un spectacol “mișcat”), în urma căruia rezultatul sesiunii și tema se vor dezbate împreună cu publicul prezent la spectacol.

    SESIUNEA I

    La începutul anului 2024, dintre cei interesați să lansăm “Laboratorul”, am povestit mult cu Ioana Nicoară (artist vizual și animator) și am alunecat ușor înspre tema abuzului și diversele forme pe care acesta le poate lua. 

    Subiectul fiind foarte vast, ușor de identificat în situații de cotidian și mergând până la fenomene de masă, toți participanții am ales situații care ne sunt proxime și “care ne zgândăre” și am început să le tratăm în mod scenic-creativ. 

    Așa că, în perioada aprilie-iunie, ne găsiți în “Laborator” împreună cu Ioana, Anca, Cinty și Sergiu, dar rămânem deschiși și pentru alți “experimentaliști” care ar dori să ni se alăture. 

    PS: La cea de-a treia întâlnire, din săptămâna 22-26 aprilie, ne vizitează colegul Peca Ștefan pentru a ne împărtăși din experiența lui de dramaturg, cu câteva sfaturi bune, greșeli de exploatat și teme de gândire pentru acasă.

  • POVEȘTI ÎN BUCATE

    POVEȘTI ÎN BUCATE

    POVEȘTI ÎN BUCATE

    o instalație audio participativă de Cinty Ionescu

    Duminică, 2 iunie 2024, ora 12:00

    Grădina Publică “Merci”, Câmpulung

    Apel pentru posesorii de aparate de radio cu baterii!

    Sunteți așteptați duminică, 2 iunie, la ora 12, în Grădina Publică  “Merci” la audiția proiectului “Povești în bucate”.

    Transmitem, cu suținerea Muscel FM, o creație a artistei multimedia Cinty Ionescu! Veți asculta în premieră selecții din peste 20 de interviuri realizate în zona Muscelului în cadrul programului Accelerator Câmpulung.

    Va fi un eveniment special așa că scoate-ți la plimbare aparatul de radio și haide să asculte toată lumea, cu mic cu mare, poveștile zonei în Parcul Merci! Evenimentul este urmat de un performance. Nu uita! “Povești în bucate”, pe 2 iunie, ora 12, iar cel mai inedit aparat radio va obține și un PREMIU!

    Pe data de 2 iunie artista Cinty Ionescu propune, în colaborare cu Muscel FM o instalație audio participativă în parcul central al orașului Câmpulung Muscel. Instalația concepută de artistă presupune un apel către cetățenii orașului de a participa, pe 2 iunie, la ora 11:30, prin aducerea unui echipament radio pe baterii, la realizarea instalației audio care dă voce poveștilor de viață din zona Muscelului. Astfel, cetățenii din Câmpulung vor participa la un eveniment public prin care, cu fiecare echipament radio adus în spațiul public și setat pe frecvența Muscel FM, vor amplifica poveștile muscelene de viață documentate de artistă în primăvara anului 2024 și difuzate de Muscel FM pe data de 2 iunie, în intervalul orar 11:30 – 13:00.

    Povești în bucate este un proiect de documentare audio-video în sânul diverselor comunități din zona Muscelului. Instalația audio din Grădina Publică “Merci” de pe 2 iunie, în cadrul Accelerator Câmpulung, propune descoperirea poveștilor din spatele mâncărurilor prinprisma memoriilor a peste douăzeci de persoane intervievate cu scopul de a explora interacțiunea dintre memorie și gust, istorie individuală și rețetă de familie, rețetar regional și memorie colectivă, cultură și identitate.

    Instalația concepută de artistă lansează un apel către cetățenii orașului de a participa, prin aducerea unui echipament radio cu baterii, la realizarea instalației audio care dă voce poveștilor de viață din zona Muscelului. Astfel, cetățenii din Câmpulung vor participa la un eveniment public prin care, cu fiecare echipament radio adus în spațiul public și setat pe frecvența Muscel FM, vor amplifica poveștile muscelene de viață documentate de artistă în primăvara anului 2024 și difuzate de Muscel FM pe data de 2 iunie, în intervalul orar 11:30 – 13:00.

    Povești în bucate pune în valoare experiența și perspectiva persoanelor intervievate, cercetează moștenirea culinară a zonei, dar mai ales poveștile încorporate în felurile de mâncare specifice și asociate unor momente în timp și spațiu, investite cu emoții și filtrate de vreme. Stratificarea socială, dezindustrializarea, evenimentele istorice, sunt elemente desprinse din această cercetare, factori care au influențat și continuă să influențeze modul în care oamenii se hrănesc și ce aleg să transmită sau să rețină odată cu circularea unor rețete.

    Cinty Ionescu, autoarea proiectului: “La nivel personal, carnetul de rețete scris de mâna mamei mele a fost principalul instrument folosit, mai mult sau mai puțin conștient, pentru a-i conserva memoria, după dispariția ei. Astfel, preparatele pe care mi le aminteam din copilărie și al căror gust l-am putut recrea datorită rețetelor au devenit un instrument aproape ritualic de rememorare a mamei. Inițial s-a produs o accesare a propriei identități (relația cu mama și istoria personală). Apoi am continuat cu reunirea familiei și a prietenilor în jurul mesei și am descoperit că fiecare istorie personală legată de ritualul preparării mâncărurilor creionează contexte culturale, sociale, politice și istorice în care povestea personală este o mărturie istorică a unui întreg ansamblu societal. Astfel că am vrut să înțeleg despre ce vorbim, când vorbim despre mâncare și în ce fel mâncarea (ne) creionează identitatea culturală. Acest proiect este dedicat memoriei mamei mele, Adriana.”

    Selecția persoanelor intervievate pentru realizarea acestei instalații a fost colectivă în sensul că “orașul s-a cernut” plecând de la propunerea de a realiza interviuri cu persoane pe criteriul unei diversități cât mai largi din punct de vedere etnic, religios, al vârstei, sau al genului. Cele 21 de persoane incluse în proiect au fost intervievate pe parcursul unei luni și am ajuns la ele prin bunăvoința muscelenilor întâlniți pe parcursul documentării. Le mulțumesc pentru timp și povești celor 21 de persoane ale căror voci se împletesc în această instalație:

    Amandine Bănescu, Laurențiu Bănescu, Carmen Victoria Bârloiu, Liviu Cojocaru, Gilda Crăciun, Ion Gagea, Rodica Goran, Claudiu Grosu, Emil Hagi, Elena Lasconi, Corina Moldovan-Florea, Sergiu Negulici, Ioana Nicoară, Cristina Nicula, Mirela Onea, Ema Popa, Adrian Săvoiu, Radu Stănescu, Zelmira Szabo, Marius Tudose, Bogdan Vișoiu.

    Prin documentarea în zona Muscelului în lunile aprilie și mai, Cinty Ionescu continuă documentarea pentru proiectul Povești în bucate al cărui pilot s-a derulat în toamna anului 2023 și s-a manifestat printr-o expoziție multimedia în cadrul Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii.

    Credite:

    Concept, documentare și realizare: Cinty Ionescu

    Design afiș: David Grohe

    O instalație audio produsă în cadrul programului Accelerator Câmpulung, cu sprijinul Asociației Narative.

    Parteneri: Muscel FM și Cafeneaua Coloniale

  • Eco Bazar

    Eco Bazar

    Eco Bazar

    Te așteptăm în Grădina Convivial începând cu ora 11:00 pentru un târg de o zi la care, în loc de schimburi comerciale, au loc schimburi de idei și de practici legate de grădinărit și alimentație sănătoasă, troc de plante și semințe, activități educative despre mediu și biodiversitate atât pentru adulți, cât și pentru copii, proiecție de film, și lista nu se încheie aici!

    Ne pregătim cu un meniu special de eco-bazar, cu gustări de la producători locali, cu limonadă, siropuri și gofre! Iar pe tine te provocăm să îți confecționezi o pereche de antenuțe, să le scoți la plimbare pe 12 mai și să zbori ca o albinuță, pe tot parcursul zilei, de la o activitate la alta în grădina noastră!

    ————————————

    PROGRAM:

    GRĂDINI VERTICALE. Pentru că au fost folosite de oameni încă de acum 5000 de ani, în acest prim atelier al zilei vom crea o astfel de grădină sustenabilă. Dar unde o putem amplasa? ce materiale folosim? care sunt avantajele cultivării pe verticală?… veniți să descoperim împreună și să punem cu mânuța noastră câte un răsad! (de la 11:30) COMPOSTAȚI, NU REGRETAȚI! Compostul este noul “aur negru”, așa cum a început să fie supranumit în zilele noastre, și pentru a-l obține nu ai nevoie decât de resturile tale alimentare! Vei afla în atelierul nostru despre beneficiile compostării pentru mediul înconjurător și despre importanța ei în obținerea unui sol fertil! (de la 11:30) TROC DE PLANTE ȘI SEMINȚE. Păstrăm un colț în curte pentru cei care aveți un surplus de lăstari, tulpini, mlădițe sau ați păstrat semințe din grădina voastră și vreți să le puneți la bătaie, să luați altceva la schimb sau pur și simplu să le oferiți!

    “ANIMAL” este titlul unui film cu două premii și două nominalizări la care vă invităm de la ora 12:30, un documentar selectat de “CULMEA: Film și educație de mediu” (Brașov), proiectat pe 12 mai și la Convivial cu sprijinul Institutului Francez.

    OAZĂ PENTRU MICUȚE CREATURI. Haideți să aflați ce este și cum poate fi făcut un “hotel de insecte”! Vom crea mici locuințe pentru buburuze, gândăcei sau chiar urechelnițe mâncătoare de păduchi și acarieni! Sunt ușor de construit din materiale reciclate și de foarte mare ajutor în orice curte și grădină. Trebuie doar să cunoaștem puțin insectele pe care le vom găzdui, pentru a le crea un spațiu favorabil în care vor vrea să rămână. (de la 14:00) PUȚINĂ APĂ ENZIMATICĂ, VĂ ROG! V-ați întrebat, cu siguranță, câte E-uri sunt într-un suc… câtă chimie alimentară, de care nu prea avem nevoie sau care nici măcar nu-i benefică pentru noi… sau cum de băuturile tip “cola” sunt bune la desfundat chiuveta! Dar vreți să vedeți și cât de simplu este să pregătești o băutură plină de vitamine și super gustoasă? (de la 15:00) SALATA “SĂLBATICĂ”? Chiar nu te-ai gândit niciodată că majoritatea plantelor din jurul tău sunt comestibile? Pare incredibil, dar e perfect adevărat! Și dacă vrei să te convingi, intră în acest atelier pentru a pregăti o salată cu plante sălbatice comestibile! Ca să discutăm puțin despre ele și să afli cum le poți recunoaște în natură! (de la 15:00) LANȚURI TROFICE… ANIMATE!

    Poate că ție nu îți plac viermii sau gândacii, dar ce bine că păsările se uită la ei cu poftă!

    De la materia care se descompune, până la râme, șerpi, bufniță, lup sau zimbru, fără lanțuri trofice, rămânem nemâncați! Nici pământul nu mai rodește, nici râurile nu mai curg, așa că haideți să ne arătăm aprecierea față de acest mecanism al naturii pictând cele mai vesele desene pe zid, cu culori obținute natural! (de la 16:00) DESCOPERĂ INSECTELE DE FOARTE APROAPE!

    Vom privi mici vietăți în detaliu, cu ajutorul microscoapelor! Haideți să vă alegeți fluturele, buburuza, cărăbușul sau altă gâză din colecția pe am adunat-o – bineînțeles, fără să facem rău vreunei insecte – și să vedeți ce creaturi incredibile sunt! (de la 16:00) BIBLIOTECA DE O ZI. Deoarece unii dintre noi avem pe acasă cărți frumoase și folositoare despre copaci sau ciuperci, despre ecologie și reciclare, despre natură, permacultură sau chiar conservarea alimentelor… haideți să le punem la un loc în duminica eco-bazarului și să le oferim și altora ocazia de a le răsfoi pe parcursul zilei! După așa o ieșire plăcută prin oraș, se vor întoarce și mai bucuroase în biblioteca ta!

    DE CE FREE-STORE DE HAINE? Pentru că sunt prea multe, peste tot, deja suficiente pentru toată lumea! Și pentru că industria vestimentației este un mare poluator mondial! Și pentru că știi bine și tu că astăzi oamenii au tendința de a schimba prea rapid hainele, producând astfel cantități imense de deșeuri dificil de distrus.

    Așa că adu piesele tale cele mai distinse pe care vrei să le dai mai departe și poți inclusiv să pleci acasă cu ceva ce îți place! Iar noi ne vom strădui ca hainele care rămân să ajungă la cei care chiar au nevoie!

    ————————————

    ÎN PLUS de toate acestea, vă așteptăm să participați și la o vânătoare de Comori ale Sustenabilității, să cunoașteți diverșii noștri eco-oaspeți, să vizitați instalația de artă gândită de Sergiu Negulici sau să regăsiți și să completați Harta Micilor Producători Locali la care am început să lucrăm!

    VINO cât mai SUSTENABIL – cu bicicleta, cu transportul în comun, cu sticla/cana ta de drum, cu plante, semințe, haine de dat, cu ideile și proiectele tale bune, cu curiozitatea și bucuria ta – și vei contribui la creșterea unei COMUNITĂȚI!

    Care prețuiește sănătatea planetei!

    Care înțelege că avem nevoie de păstrarea biodiversității așa cum avem nevoie de aer bun, de apă bună și de pământ bun!

    Care vrea să schimbe relația pe care o avem cu lumea vie și care caută soluții pentru asta!

    Care simte că de acum încolo trebuie să facem tot posibilul să menținem un echilibru între acțiunile noastre și resursele planetei-mamă!

    SUSTENABILITATE:

    “cum răspundem nevoilor prezentului fără a compromite capacitatea generațiilor viitoare de a-și satisface propriile nevoi”

    (“Viitorul nostru comun” – Națiunile Unite, 1987) Evenimentul are loc în cadrul proiectului Explorator în Câmpulung derulat de Asociația Culturalis, în parteneriat cu Ludic Nature și Colegiul Național Pedagogic Carol I, în perioada februarie – iulie 2024. Proiectul este finanțat de Uniunea Europeană, prin programul Erasmus, acțiunea proiecte de participare a tinerilor la viața democratică.

  • Laurențiu merge la Coloniale.

    Laurențiu merge la Coloniale.

    Laurențiu merge la Coloniale.

    De Ziua Mondială a Teatrului, miercuri pe 27, pe la orele 19:42, Laurențiu merge la Coloniale, în Câmpulung Muscel, să spună “Monoloagele vecinului”.
    Laurențiu a creat acest solo teatral independent acum 14 ani, l-a jucat prima oară în beciul de la Green Hours și, după nu știu câte sute de reprezentații în toată țara și după o luuuuungă pauză, vrea să reia spectacolul tot într-un loc cu multă istorie.
    Durează doar 54 de minute, se joacă la pălărie, și e interzis sub 16 ani.

    La mulți ani, teatrule! La mulți ani, Camera de Zi!

    Acesta este și primul eveniment al proiectului “Chapeau, Muscel!”, un program de revitalizare culturală și branding de oraș creativ conceput de Asociația Narative special pentru Câmpulung

    #cafeneacoloniale
    #cameradezicoloniale
    #asociatianarative
    #chapeaumuscel

  • Laurenţiu Bănescu

    Laurenţiu Bănescu

    Laurenţiu Bănescu

    Laurenţiu Bănescu s-a născut în 1982, la Târgoviște. A descoperit teatrul în liceu, alături
    de dramaturgul (viitor) Peca Ștefan, ambii având atunci doar 16 ani. Tot cu Ștefan a ebutat în 2003 în teatrul profesionist, cei doi continuând până azi să colaboreze în proiecte de teatru și storytelling neconvențional. Cariera lui înregistrează și spectacole pentru teatre de stat (Teatrul Foarte Mic București, Teatrul Bulandra București, Teatrul Metropolis București, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște), însă a rămas fidel proiectelor scenei independente, dramaturgiei contemporane și teatrului angajat, frecventând mai multe companii / colective artistice din București, dar și din Sibiu (BIS Teatru) și Timișoara (AUĂLEU). Printre artiștii cu care a colaborat în mai multe rânduri se numără Ana Mărgineanu, Daniel Popa, Florin Piersic Jr. și Ovidiu Mihăiță. Din proiectele de cinema/televiziune, amintim “6,9 pe scara Richter” (lungmetraj, regia Nae Caranfil), “Umbre” (HBO România, r. Bogdan Mirică & Igor Cobileanski), “Boss” (lungmetraj, r. Bogdan Mirică) și “Spy/Master” (HBO mini-serie, r. Christopher Smith)